W najnowszym wpisie dowiesz się, czym jest subdomena, do czego jest powszechnie wykorzystywana i jak się ma do SEO. Podam przykłady, kiedy wykorzystuje się subdomenę, a kiedy jedynie katalogi. Odpowiem na pytanie, czy można mieć wiele subdomen przekierowujących do różnych serwerów. Zanim jednak podejmiemy się jej analizy, musisz wiedzieć czym jest domena. Ponieważ już to szczegółowo opisałem w odrębnym artykule, tutaj ograniczymy się do niezbędnego minimum. Osoby bardziej zainteresowane tematem, zapraszam do odpowiedniego artykułu.
Co to jest subdomena?
Subdomena to adres internetowy działający pod domeną główną. Jest w pewien sposób połączona z domeną główną i jest jej podległa. Można ją w bardzo prosty sposób zidentyfikować. Znamy strukturę domeny przykładowa-domena.pl. W przypadku subdomeny dodajemy nową wybraną nazwę przed adresem domeny głównej i oddzielamy je kropką. Popularne przykłady to:
- blog.przykładowa-domena.pl
- sklep.przykładowa-domena.pl
- en.przykładowa-domena.pl
W taki sposób w ramach jednej domeny możesz stworzyć wiele łatwych adresów, które przekierowują do konkretnej części Twojej strony internetowej. Możesz też stworzyć wiele niezależnych witryn internetowych utrzymując jedną wspólną domenę główną. Tak wyróżniamy dwa główne zastosowania subdomen:
- Obsługiwane w ramach jednej strony
- Traktowane jako niezależne witryny
Subdomena dla jednej strony
sklep. blog. aktualności. sport.
Prowadząc dużą stronę internetową możesz stworzyć kilka prostych adresów (subdomen), które będą przekierowywały do ważnych miejsc Twojej witryny. Często może to być subdomena kierująca do sklepu internetowego. Przykład:
Producent dachówek prowadzi informacyjną stronę internetową, na której ma standardowe zakładki z opisem działaności firmy i ofertą. Może też chwalić się wykonanymi realizacjami, współpracą z innymi firmami oraz oczywiście zrobić zakładkę z danymi kontaktowymi. Może również w ramach tego samego serwisu prowadzić sklep internetowy (adres przykladowa-domena.pl/sklep ) oferując sprzedaż swoich wyrobów. Dla wygody użytkowników może uruchomić subdomenę, która przekieruje bezpośrednio do sklepu internetowego. W ten sposób stworzy adres sklep.przykladowa-domena.pl. Taki adres znacznie lepiej wygląda na wizytówkach i innych materiałach reklamowych.
Bardzo często analogicznie robi się z zakładką blog…. gdy chcemy ułatwić wejście do konkretnego miejsca w witrynie. W praktyce przykładem może być onet.pl i przekierowanie do działu sportowego poprzez subdomenę sport.onet.pl.
Różne wersje językowe .pl .en .de .fr
Często w przypadku stron internetowych tworzonych w różnych wersjach językowych wykorzystuje się parametry w adresie. Przykład:
Organizacja pośrednictwa pracy prowadzi stronę internetową w trzech wersjach językowych. Główny adres domeny to fair-torun.pl (domena z końcówką .pl). Po zmianie wersji językowej witryny jej adres zmienia się na fair-torun.pl/?lang=en końcówka ze znakiem zapytania określa parametr w jakim języku ma być wyświetlana strona. Jest to standardowa metoda wykorzystywana w tego typu systemach. Możemy stworzyć subdomenę en.fair-torun.pl, która będzie przekierowywała do angielskiej wersji strony. Analogicznie de.fair-torun.pl. Wygląda to znacznie łatwiej i minimalizuje ryzyko pomyłki przy ręcznym wpisywaniu adresu w pasku przeglądarki.
Różne działalności firmy
Ten przykład będzie bardzo podobny do pierwszego tu opisywanego. Zdarza się, że organizacja oferuje usługi w wielu dziedzinach lub na różnych rynkach. Na takie potrzeby można stworzyć jedną dużą stronę internetową i podzielić ją na wybrane działy, aby wzajemnie nie odwracały uwagi internauty. Oto kolejny przykład:
Firma oferuje swoje usługi zarówno w sektorze IT (tworzenie aplikacji), jak i sprzedaż oraz wynajem nieruchomości. Aby nie wprowadzać zamieszania i ułożyć odpowiednio ofertę strona została podzielona na mniejsze części, a następnie przypisano im odpowiednie subdomeny. Strona główna bvgrupa.pl prezentuje 4 możliwe działy/obszary działalności firmy, a każdy z obszarów otrzymał własny łatwy do zapamiętania adres np. aplikacje.bvgrupa.pl czy nieruchomosci.bvgrupa.pl
Subdomena jako odrębna strona internetowa
Wszystkie powyższe przykłady pokazywały, jak w ramach jednej strony można stworzyć kilka najważniejszych subdomen, które działają w ramach jednej dużej strony internetowej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać subdomeny jako odrębne niezależne domeny i używać ich do zupełnie oddzielnych stron www. Idąc tym tropem można nawet stworzyć kilka witryn działających na oddzielnych serwerach, ale zarządzanych przez jedną główną domenę i odpowiednio skonfigurowanych subdomen.
Różne działy firmy
Déjà vu? Tak, sytuacja może być bardzo podobna do tej opisywanej 2 akapity wyżej. Jaka jest różnica? Poprzednio opisywałem przekierowanie do różnych miejsc w ramach jednej strony internetowej. Czyli duży serwis i łatwe adresy przekierowujące. W tym przypadku tworzymy kilka zupełnie niezależnych od siebie stron internetowych. Może to być strona główna zbudowana na systemie CMS WordPress i sklep internetowy zbudowany na jednej z popularnych platform sklepowych np. Shoper. Łączyć je będzie tylko domena główna, natomiast pod dwoma subdomenami (lub domeną główną i jedną subdomeną przekierowującą do sklepu) będą dwa różne systemy.
Landing Page
O tym czym jest Landing Page z pewnością pojawi się odrębny artykuł. W skrócie jest to mała prosta strona sprzedażowa. Może to być strona, na której lądujemy po kliknięciu w reklamę i nie ma wielu zakładek, tylko opis konkretnej usługi/produktu z możliwością ich szybkiego zakupy. Często reklamuje się w ten sposób książki albo kursy. Oto przykład z usługami prawnymi. Landing Page może też zbierać dane kontaktowe w celu sprzedaży indywidualnej czy w celach marketingowych. Oto przykład jako można tworzyć różne Landing Page w ramach różnych subdomen.
Przykład takiej strony: upadlosci.brlaw.pl
Kancelaria prawna prowadzi stronę internetową. Może też stworzyć niezależne małe strony opisujące konkretne usługi, w których się specjalizuje. Przykładowo dział upadłości konsumenckiej ma stworzony Landing Page bezpośrednio poświęcony tej tematyce – upadlosci.brlaw.pl. W przypadku prowadzenia też innych specjalizacji może stworzyć kolejne strony internetowe o innych subdomenach, ale w ramach jednej domeny głównej.
Jak stworzyć i skonfigurować subdomenę?
Często pierwszą myślą jest, że subdomeny konfiguruje się tam gdzie i domenę. NIE. Subdomeny są tworzone przez serwer/hosting, dlatego to tam należy szukać tej konfiguracji. Najczęściej jest to w ramach dodawania nowej domeny. Czyli tak jak dodaje się domenę tak samo można wpisać adres subdomeny i system rozpozna, że mamy odpowiednie możliwości do stworzenia takiego adresu. Czasem może to być w panelu odrębna opcja typu „Stwórz subdomenę”. Poniżej w dużym uproszczeniu przedstawiam jak można stworzyć nową subdomenę dla trzech znanych firm hostingowych.
Konfiguracja subdomeny w home.pl
- Logujemy się w panelu administracyjnym – panel.home.pl
- Wchodzimy w zakładkę „Domeny”
- Przy wybranej domenie wybierz rozwijanie listy „opcje” i kliknij „dodaj subdomenę”.
- Wpisz adres subdomeny.
Konfiguracja subdomeny w nazwa.pl
- Zaloguj się w panelu administracyjnym hostingu – admin.nazwa.pl
- W górnym menu wybierz „Domeny / Dodaj domenę”
- Wpisz pełny adres subdomeny (wraz z domeną główną)
- Ustaw przekierowanie na jaki katalog ma kierować domena (jeśli ma to być przekierowanie do innej witryny można stworzyć przekierowanie 301 przez htaccess ).
- Zapisz ustawienia. Domena została dodana.
Dodawanie subdomeny w dhosting.pl
- Zaloguj się w dpanelu – dpanel.pl
- Wejdź do zakładki „strony www”
- Kliknij „dodaj” i wybierz co będzie robiła nowa subdomena:
- Aplikacja www (autoinstalator)
- Pusta strona www
- Alias/przekierowanie
- Wpisz pełny adres nowej subdomeny wraz z domeną główną.
- Dodaj stronę i gotowe.
Subdomena czy katalog?
Pod kątem pozycjonowania powstaje pytanie co jest lepsze?
- subdomena – blog.domena.pl
- katalog strony domena.pl/blog
Niestety zdania są podzielone i wiele źródeł podaje odmienne rady na ten temat. Używając subdomenę uzyskamy oddzielny ranking strony i w większości przypadków będzie ona traktowana jako druga niezależna strona. Ranking domeny głównej nie będzie miał większego wpływu na ranking strony wyświetlanej w subdomenie. Zdarza się jednak, że subdomena przekierowuje do katalogu i w takim przypadku roboty Google radzą sobie z tym, potrafią rozpoznać przekierowanie i prawidłowo je zakwalifikować jako część większego serwisu.
Subdomena na innym serwerze
Nie będę tu wchodził w duże kwestie konfiguracyjne, wskażę tylko gdzie należy szukać takiej konfiguracji jednak ze względu na dość dużą możliwość „zepsucia” domeny radzę skorzystać z pomocy administratora. Jak wspomniałem we wstępie istnieje możliwość, aby subdomena przekierowywała na zupełnie inny serwer niż obecna domena. Nie robi się tego z poziomu DNS-ów, ponieważ te są ustawiane dla całej domeny głównej. Aby wykonać tego typu przekierowanie należy dodać nowy rekord DNS, który będzie wskazywał subdomenę na zewnętrzny adres IP innego serwera.
Przedłużenie utrzymania domeny a działanie subdomeny
Ostatnia kwestia dość oczywista, ale warta poruszenia. Subdomena jest dużą oszczędnością pieniędzy, ponieważ zamiast kupować i utrzymywać wiele różnych domen, można stworzyć kilka serwisów w ramach jednej domeny głównej i oddzielnych stron www na każdej subdomenie. To obniży koszt utrzymywania domen. Musisz jednak pamietać, że rezygnacja z utrzymywania/przedłużenia domeny głównej wiąże się z utratą wszystkich subdomen.
Podsumowanie
Subdomena www to dobre rozwiązanie dla lekkiego obniżenia kosztów utrzymania domen, ale i przydatne jeśli chcemy wyraźnie oddzielić różne części strony internetowej. Nie można ich jednak nadużywać. Nie warto z każdej podstrony tworzyć oddzielnej subdomeny, gdyż może to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie całej witryny i wprowadzić niepotrzebne zamieszanie. Zatem używaj mądrze!