Po instalacji WordPressa chcielibyśmy zabrać się za tworzenie pięknej strony, ale jak się za to zabrać? Skąd pobrać motyw WordPress tak abyśmy byli z niego zadowoleni? Czym się kierować przy wyborze motywu? Które źródło będzie najlepsze? W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć przynajmniej na część z tych pytań. Omówimy – 3 sprawdzone źródła motywów WordPressa.
Skąd pobrać motyw WordPress
Spis treści
Ogólny przegląd – drobne rady
Istnieją tysiące stron z których można pobrać motyw do WordPress, ale jego wybór to jedna z najważniejszych decyzji przy tworzeniu nowej strony i bardzo ważne jest, żebyśmy mieli pewność że będzie on bezpieczny, aktualizowany i dobrze napisany. Wygląd to jedno, a drugie to jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Owszem trudno jest ocenić na ile dobrze napisany jest motyw skoro nie mamy od razu dostępu do kodu, albo i nie umiemy kodować, dlatego warto skorzystać ze sprawdzonych źródeł, które poniżej podaję jako przykłady. Zanim jednak je przedstawię podzielmy całość na dwie części. Motywy WordPress mogą być w wersjach płatnych jak i bezpłatnych, na którą opcję się zdecydować?
Motyw WordPress – płatny, czy bezpłatny?
Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Przede wszystkim ważne jaki mamy budżet przy tworzeniu strony. Możemy uzyskać w pełni legalny darmowy motyw który bez przeszkód będziemy mogli wykorzystać na swojej stronie. Przedstawię najpopularniejsze źródło takich motywów.
Druga opcja to zakup płatnego motywu, co często wiąże się z uzyskaniem gwarancji że będziemy otrzymywali jego aktualizacje, a w razie potrzeby możemy skontaktować się z twórcą i otrzymać pomoc techniczną. Często przy płatnych motywach dostajemy bardzo obszerną dokumentację i dużo większą funkcjonalność niż w wersjach bezpłatnych. Jeśli robimy poważny projekt komercyjny polecam wziąć pod uwagę tą drogę.
Poniżej przedstawiam jedną opcję bezpłatną i dwie płatne ale mocno różniące się od siebie ofertą.
1. Katalog motywów WordPress
To domyślny katalog z którego już przy instalacji WordPressa otrzymujemy darmowy motyw „Twenty Seventeen”. Są w nim dostępne tysiące darmowych motywów i co bardzo ważne – wszystkie są sprawdzone przez administratorów WordPressa. Każdy motyw zanim zostanie udostępniony publicznie przechodzi kontrolę i jest sprawdzany pod względem bezpieczeństwa. Jest to dobre źródło jeśli chcemy dostać dobry motyw za darmo.
Gdy chcemy przejrzeć dostępne motywy możemy skorzystać z tego katalogu WordPress lub zalogować się w panelu administracyjnym naszej strony a następnie wejść w „motywy/dodaj nowy”. Możemy tam łatwo przeglądać i zainstalować nowy darmowy motyw WordPress.
Po instalacji polecam skorzystać z funkcji „pogdgląd” który wygeneruje nam podglądową stronę zbudowaną z wybranego motywu i treści z naszej strony.
Zalety
- Bezpłatne
- Sprawdzone przez administratorów WordPressa
- Pojawiają się aktualizacje bezpieczeństwa
- Wyszukiwarka ułatwia wybór motywu dzięki filtrowaniu (kolorystyka, przeznaczenie strony, układ)
- Łatwa i szybka możliwość zmiany motywu na nowy
Wady
- Mała ilość funkcji – często bywają ograniczone funkcjonalnie/mało rozbudowane
- Krótko aktualizowane
- Brak nowych funkcji (sporadycznie)
- Brak dokumentacji technicznej/instrukcji
2. Elegant Themes – Divi
Divi to pierwsza płatna opcja jaką zaprezentuję. Jest to niezwykle popularny motyw sprzedawany na licencji subskrypcji – kupujemy dostęp do motywu i roczne aktualizacje/wsparcie techniczne. Po roku możemy przedłużyć subskrypcję dzięki czemu dalej mamy stałe aktualizacje. Możemy też zrezygnować z płatności i dalej mamy pełne prawo do korzystania z motywu, ale nie uzyskamy już aktualizacji.
Polecam ten motyw ponieważ jest regularnie aktualizowany, otrzymuje nawet kilka aktualizacji tygodniowo zarówno optymalizacyjnych, bezpieczeństwa jak i nowe funkcje.
Druga zalatego tego motywu to modułowość – nie jest to typowy motyw ze stałym wyglądem. Divi to zestaw modułów które możemy odpowiednio układać i konfigurować dzięki czemu każda nowa strona zbudowana na tym motywie może zyskać własny indywidualny wygląd.
Jeśli chcesz wiedzieć jak zainstalować taki motyw to polecam skorzystać z prostej instrukcji na stronie producenta – tutaj.
Zalety
- Aktualizacje bezpieczeństwa
- Aktualizacje wdrażające nowe funkcje
- Pełna dokumentacja techniczna
- Wsparcie techniczne twórców (kontakt przez forum i tickety)
- System modułowy – strona tworzona jest z modułów, które możemy modyfikować
- Wiele motywów w jednej cenie
Wady
- Płatny
- Aktualizacje i wsparcie otrymujemy do póki opłacamy subskrypcję
- Wymaga więcej pracy przy tworzeniu nowej strony
- Zmiana motywu na nowy praktycznie wiąże się z przepisaniem treści od nowa
3. Themeforest
Themeforest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych marketów oferujących płatne motywy, wtyczki i inne elementy do stron opartych na CMS WordPress. Themeforest jest pośrednikiem sprzedaży między developerami tworzącymi płatne motywy do WordPressa, a osobami które chcą skorzystać z takich motywów. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród firm oferujących tworzenie stron internetowych – wykupują motyw dla firmy, a następnie odpowiednio go dostosowują pod wymagania klienta. Podobnie jak w oficjalnym katalogu WordPress, te motywy przed sprzedażą są weryfikowane, wraz z motywem otrzymujemy pełną dokumentację opisującą jak instalować i jak edytować motyw oraz czasowe wsparcie techniczne.
Jak pobrać motyw WordPress z Themeforest? Po wybraniu motywu przechodzimy proces rejestracji i zakupu, a po zaakceptowanej płatności otrzymujemy link gdzie możemy pobrać kupiony motyw. Podobnie jak w Divi instalacja jest analogiczna – w panelu administracyjnym wchodzimy w zakładkę „motywy” a następnie „dodaj nowy” i „wyślij motyw na serwer”. Wysyłamy i włączamy.
Zalety
- Pełna dokumentacja techniczna
- Roczne wsparcie aktualizacjami bezpieczeństwa
- Roczne wsparcie techniczne twórcy motywu
- Baza ogromnej liczby motywów (kupowane oddzielnie)
Wady
- Płatne
- Licencja ogranicza 1 zakup = użycie na 1 stronie internetowej
- Wsparcie i aktualizacje po roku są dodatkowo płatne
- Zmiana motywu w większości przypadków będzie wymagała przepisania stron
Podsumowanie
WordPress jest tak popularnym rozwiązaniem że nie trudno znaleźć do niego motyw, ale pamiętajmy aby nie tylko był ładny estetycznie ale i z dobrego źródła, które weryfikuje lub aktualizuje oferowane motywy. W zależności od budżetu możemy skorzystać i z wersji bezpłatnych i płatnych, a wśród nich są zarówno te ze wsparciem wtyczek woocommerce, albo z klasycznym wyglądem, czy typu one page. Przekrój jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a nawet jeśli nie, zawsze pozostaje nam opcja zamówienia strony w agencji która stworzy dla nas wymarzoną stronę 🙂 Warto jednak poświęcić temu tematowi nieco czasu i uwagi, żeby niedługo nie być zawiedzionym słabym wyglądem lub brakiem funkcji.
Bonus
Jako mały prezent zamieszczam krótki film prezentujący jak działa filtr motywów i jak zainstalować motyw WordPress z automatycznego instalatora.
Źródła/Linki:
- wordpress.org – katalog motywów WordPress
- wordpress.org – domyślny motyw Twenty Seventeen
- elegantthemes.com – sklep z motywem Divi
- themeforest.net – giełda płatnych motywów do WordPressa
AKTUALIZACJA – TemplateMonster
Niedawno miałem okazję przetestować motyw z jeszcze jednego źródła – TemplateMonster. Pełną recenzję możesz przeczytać pod wpisem „Testujemy motyw z TemplateMonster„. Poniżej zamieszczam skrócone informacje na ten temat.
TemplateMonster to najstarszy market z płatnymi szablonami działający na rynku od 2002 r. Także jest to jeden z największych serwisów oferujących gotowe motywy do WordPress. Na obecną chwilę na stronie dostępne są 2000+ szat graficznych dla podanego CMS. Serwis działa na zasadzie marketplace. Dzięki temu do wyboru dostępne są motywy WordPress od różnych producentów i studio webowych.
Przed dodaniem na marketplace wszystkie motywy są sprawdzane na obecność złośliwego oprogramowania oraz obecność deklarowanych funkcji i rozszerzeń. Wsparcie dodanego motywu jest zapewniane przez pracowników TemplateMonster oraz bezpośrednio twórców motywu przez system ticketów lub czat. Czas rozwiązywania problemu zależy od typu sytuacji, ale support reaguje bardzo sprawnie.
Jak pobrać motyw WordPress z TemplateMonster? Po dodaniu produktu do koszyku warto przejść proces rejestracji i opłaty. Zatem dla użytkownika będzie dostępne konto osobiste, gdzie można pobrać motyw i komunikować ze wsparciem. Oprócz tego na pocztę będzie wysłany link do pobrania tempatki. Instalacja motywu odbywa się w sposób standardowy. Do motywu dołączona jest dokumentacja i instrukcja instalacji krok po kroku.
Zalety
- Duży wybór motywów
- Dożywotne wsparcie techniczne
- Dokumentacja techniczna
- Sklep w polskiej wersji językowej
- Możliwość zakupu w licencji GPL (1 zakup uprawnia do użycia na wielu stronach).
Wady
- Płatne
- Większość motywów rozpowszechniają się na licencji do jednorazowego użycia. 1 zakup = użycie na 1 stronie internetowej
- Nie wszystkie produkty mają regularne aktualizacje
- Zmiana motywu w większości przypadków będzie wymagała zrobienia strony na nowo.