Wiele osób nie wie od czego zacząć, gdy chce stworzyć stronę internetową. Często moi klienci zadają pytania, czy do funkcjonowania strony jest potrzebne coś więcej niż serwer? Po co ta domena internetowa? Czy nie dało by rady założyć strony bez ponoszenia kolejnych kosztów i rejestrowania domeny? W tym blogu postaram się pomóc rozwiązać ten i wiele innych podobnych problemów.
Spis treści
Krótko – czym jest domena internetowa?
Na ten temat z pewnością napiszę oddzielny materiał, ale aby zaspokoić pierwszą ciekawość napiszę kilka słów. Domenę porównałbym do numeru telefonu osoby, do której chcemy zadzwonić. Specjaliści mogą wytknąć mi mało precyzyjną analogię, ale myślę, że może dobrze zobrazować, czym jest domena.
Gdy chcemy skontaktować się telefonicznie z hmmm… powiedzmy Anią, musi ona spełnić 2 warunki:
- Posiadać telefon
- Mieć przypisany numer do swojego telefonu
To tak proste, że aż o tym zapominamy, ale nie zadzwonimy do Ani, jeśli będzie miała sam telefon bez numeru. I tu możemu nadać analogię. Możemy założyć stronę internetową (posiadać telefon), ale jeśli nie będzie ona miała swojego adresu, który wpiszemy w przeglądarkę internetową (przypisanego numeru telefonu) to nie uda nam się otworzyć strony (zadzwonić).
Domena internetowa jest niepowtarzalnym (tak jak numer telefonu każdy ma unikatowy) adresem, który prowadzi do konkretnej strony internetowej.
Gdzie kupić domenę?
Abyśmy mieli pewność, że domena, którą rejestrujemy jest jedyna i niepowtarzalna są odpowiednie instytucje odpowiadające za zarządzanie domenami. W Polsce mamy NASK (Naukową Akademicką Sieć Komputerową) – to organizacja, która jest odpowiedzialna za sprzedaż i zarządzanie domen polskich. m.in:
- domeny polskie – .pl
- funkcjonalne – .edu.pl, info.pl
- regionalne – waw.pl, malopolska.pl
- i wiele, wiele innych.
Jednak NASK obecnie sprzedaje domeny tylko hurtowo, natomiast ostateczny odbiorca detaliczny rejestruje domenę u jednego z partnerów odpowiedzialnych za sprzedaż domen. Jest to istotna informacja z tego powodu, że niezależnie od tego, gdzie kupimy domenę ostatecznie zarządza nią NASK, więc warto, aby zwrócić uwagę na cenę domeny, ponieważ na polskim rynku jest bardzo duża rozbieżność w cenie domen (sięgające nawet 200%).
Ja oczywiście polecę zakup na swojej platformie domeny.adinet.pl, właśnie ze względu na bardzo niską cenę i łatwy proces zakupowy.
Sprawdź dostępność domeny
Jak wspominałem domena jest unikatowa, dlatego musimy sprawdzić czy wybrany przez nas adres jest dostępny. W tym celu posłuży nam wyszukiwarka domen na stronie głównej.
Wystarczy wpisać adres, jaki chcielibyśmy zarejestrować, a system sprawdzi czy jest on dostępny. Co zrobić, jeśli domena jest niedostępna? Możemy spróbować sprawdzić, do kogo on należy (o tym pojawi się oddzielny artykuł) i negocjować jej odkupienie. Drugie zdecydowanie częstsze rozwiązanie to rozważenie innego adresu. Wyszukiwarka spróbuje zasugerować tę konkretną domenę z inną końcówką, jeśli będą dostępne.
Rejestracja domeny
Wybraną domenę zaznaczamy i przechodzimy standardowy proces zakupowy tak samo, jak w sklepie internetowym. Niezbędna jest rejestracja, aby w przyszłości można było zalogować się i zarządzać ustawieniami domeny – musimy przecież przypisać ją do serwera, na którym będzie/jest strona internetowa. Przy rejestracji koniecznie pamiętaj o unikatowym i silnym haśle!
Po przejściu procesu rejestracji zostanie wygenerowana faktura do płatności i zostaniemy przekierowani do panelu, gdzie ustawimy serwery DNS domeny.
Czym są i jak ustawić serwery DNS?
Dokładnie czym są serwery DNS opiszę w innym artykule. W skrócie posiadając już domenę musimy wskazać z jakim serwerem ma się łączyć i w ostateczności, którą stronę ma otworzyć. Do tego służy ustawienie DNS, które możemy wprowadzić przy rejestracji domeny oraz później po zalogowaniu się do panelu.
Przedłużenie i wygasanie domeny
Domyślnie każdą domenę rejestrujemy na 1 rok. Pod koniec tego okresu musimy przedłużyć domenę, o czym zwykle powiadamiają automatyczne wiadomości e-mail lub sms. Koniecznie należy pilnować terminowej płatności, ponieważ brak płatności w terminie spowoduje przeniesienie jej do kwarantanny – nasze usługi zostaną zablokowane (strona internetowa w danej domenie i poczta e-mail), a koszt jej odnowienia jest zwykle wyższy niż w przypadku płatności w terminie. Jeśli mimo to nie opłacimy domeny to ponownie trafi ona do wolnej sprzedaży. Jest bardzo dużo firm specjalizujących się w wykupywaniu takich domen, a następnie pobierają one bardzo wysokie opłaty za odsprzedanie takiej domeny.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie domeny?
Wybierając rejestratora domeny zwróć szczególną uwagę na cenę domeny, ale nie na jej jednorazowy koszt rejestracji, a koszt przedłużenia. Wiele fim oferuje bardzo atrakcyjne ceny rejestracji domeny (np. za 1 zł), ale ich przedłużenie kosztuje już ponad 100zł. Warto więc kupić domenę za wyższą kwotę (np. 15zł), ale w każdym kolejnym roku za jej przedłużenie zapłacić zaledwie 60zł. Opłaci się to już po roku.
Ile kosztują najpopularniejsze końcówki domen?
Ceny między najtańszymi a najdroższymi firmami oferującymi sprzedaż domen są bardzo rozbieżne. Poniżej przedstawiam orientacyjne ceny zakupu i rejestracji domen w domeny.adinet.pl
- polska .pl – rejestracja 11zł – przedłużenie 65zł
- funkcjonalna np: .com.pl – rejestracja 10zł – przedłużenie 55zł
- regionalna np: .waw.pl – rejestracja 4zł – przedłużenie 55zł
- europejska .eu – rejestracja 30zł – przedłużenie 55zł
- globalna np: .com – rejestracja 75zł – przedłużenie 100zł
Pełny cennik można zobaczyć klikając poniższy przycisk:
Podsumowanie
Domena jest nieodłącznym elementem strony internetowej, ale i nie jest wielkim kosztem. Należy jednak poświęcić chwilę, aby odpowiednio wybrać łatwą do zapamiętania i chwytliwą nazwę domeny, po czym ją zarejestrować i pamiętać o dalszym utrzymaniu. Nie zwlekaj z jej rejestracją, bo ktoś może być pierwszy!
Zachęcam do zaglądania na bloga. Niebawem pojawią się kolejne wpisy nie tylko o tym jak wybierać domeny, ale także jak tworzyć strony internetowe i jak nimi zarządzać. Poruszę również temat odpowiedniego zabezpieczania stron.